- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Aasam Silk Sarees
Aasam Silk Sarees
Aasam Silk Saree
Product Brochure
| Silk Type | aasam |
| Pattern | Printed |
| Color | IN DIFFERNT COLORS |
| Work | ptinted |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | aasam silk |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Aasam Silk Sarees
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic polybag packing
Aasam Silk Saree
Product Brochure
| Silk Type | AASAM SILK |
| Pattern | Printed |
| Color | black |
| Work | PRINTED |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | asam sailksaree |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
Aasam Silk Sarees
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Aasam Silk Saree
Product Brochure
| Silk Type | aasam silk |
| Pattern | Printed |
| Color | Blue |
| Work | PRINTED |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | aasam silk |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Aasam Silk Sarees
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic polybag packing
Assam Silk Saree
Product Brochure
| Silk Type | AASAM SILK |
| Pattern | Printed |
| Color | Blue |
| Work | PRINTED |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | aasam silk |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 0.8 MTR |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Hand Made |
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Assam Silk Saree
Product Brochure
| Silk Type | aasam silk |
| Pattern | Printed |
| Color | orange |
| Work | PRINTED |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | aasam silk |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Assam Silk Saree
Product Brochure
| Pattern | Printed |
| Color | gray |
| Work | PRINTED |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Traditional Name | asam sailk saree |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Aasam Silk Saree
Product Brochure
| Silk Type | aasam silk |
| Pattern | Printed |
| Color | IN DIFFERNT COLORS |
| Work | PRINTED |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | aasam silk |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Aasam Silk Saree
Product Brochure
| Pattern | Printed |
| Color | white and skyblue |
| Work | PRINTED |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | aasam silk |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Aasam Silk Saree
Product Brochure
| Silk Type | AASAM SILK |
| Pattern | Printed |
| Color | white with blue flower |
| Work | PRINTED |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | aasam silk |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Asam Silk Sarees
| Silk Type | AASAM SILK |
| Pattern | Printed |
| Color | Red |
| Work | PRINTED |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | aasam silk |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Aasam Silk Sarees
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Aasam Silk Saree
| Silk Type | aasam silk |
| Pattern | Printed |
| Color | red and black with flower print |
| Work | printed |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | aasam silk |
| Brand | DOSAYA BAGRU TEXTILES |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Aasam Silk Sarees
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece
All with vegetable organic dyes
Assam Silk Saree
Product Brochure
| Color | MULTICOLOURS |
| Work | Hand Painted |
| Country of Origin | Made in India |
| Size , weight, blouse lenght | 5.5 mtr , 44 inch, 1 mtr |
Aasam Silk Sarees
VERY CLASSY & RARE AUTHENTIC AJRAKH HANDBLOCK DESIGNED AASAM SAREES
Fabric : 100% Pure SILK Saree
Handcrafted Designs With Blouse piece in Ajarkh design.
All with vegetable organic dyes
Note: Ajrakh prints are a centuries old art colour dye. The prints are very rich & elegant n authentic ones as organic vegetable dye is used. No chemicals are used. This is a handmade product and some minor imperfections in print are likely and not considered defects.
Additional Information:
- Delivery Time: 3-5 DAYS