- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Kota Doriya Sarees
Kota Doriya Sarees
Kota Doria Sarees With Blouse
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Printed |
| Make | Hand Made |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Hand Made Item
Indian Jaipuri Hand block Printed Pure cotton Kota Doria Saree sarees With attached Unstitched Saree Blouse.
Contains a Saree and an Unstitched blouse
Material - pure cotton Kota Doria
Pattern - Hand block Print
Saree Length: 6.5 (in metres)
Wash Instructions - Wash Separately preferably. Do not Soak. Do not use harsh detergents.
Recommended: Wash in cold water with mild or organic liquid detergents before wearing.
Thank you for visiting my shop.
Kota Doria Saree
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Fabric | Kota Doriya |
| Work | Hand Painted |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 0.8 m |
Kota doriya hand block printed sarees with attach Blouse
And golden zari border in saree
Saree lenght= 5.5 mtr
Blouse lenght= 0.8 mtr
Kota Doria Sarees
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Work | Hand Painted |
| Color | yellow with flowers print |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Make | Hand Made |
| Pattern | Printed |
| Brand | dosaya bagru textiles |
| Blouse Length | 0.8mtr |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Hand Made Item
Indian Jaipuri Hand block Printed Pure cotton Kota Doria Saree sarees With attached Unstitched Saree Blouse.
Contains a Saree and an Unstitched blouse
Material - pure cotton Kota Doria
Pattern - Hand block Print
Saree Length: 6.5 (in metres)
Wash Instructions - Wash Separately preferably. Do not Soak. Do not use harsh detergents.
Recommended: Wash in cold water with mild or organic liquid detergents before wearing.
Thank you for visiting my shop.
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic polybag packing