- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Maheshwari silk saree
Maheshwari silk saree
Indigo Chanderi Saree
Product Brochure
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Saree Fabric | chanderi silk |
| Brand | dosaya bagru textlies |
| Saree Weight | under 1 kg |
| Color | indigo blue |
| Make | Hand Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Length | 0.8 mtr |
| Work | hand block print |
| Country of Origin | Made in India |
saree 5.50 mtr and blouse 0.80cm
A beautiful Hand Print Chanderi saree Looks beautiful on you and your loved ones. The fabric is properly used for women clothing and is very comfortable and light weight
Made from 100% pure Chanderi Silk.
The block prints arehandmade by the weavers of Rajasthan.
Very soft, light weight and easy to drape.
The saree is 6.3mtrs in length including blouse piece.
Wash care:Need to be washed separately in the first two wash as it may bleed out if extra colour.
After that it can be washed as usual.
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic pollybag packing
Maheshwari Silk Saree
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Work | Hand work |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 1 MTR |
Elegant Maheshwari silk Saree with woven borders and beautiful Hand Block.
Bhag Printed patterns Very elegant with bp
Multicolored & Colourfull Sarees
Saree length = 5.5 mtr
Blouse lenght = 1 mtr