- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Mulmul Cotton Saree
Mulmul Cotton Saree
Our product range includes a wide range of cotton mul mul saree with blouse, dabu printed soft cotton mulmul saree, cotton mul mul dabu saree and cotton mulmul sarees.
cotton mul mul saree with blouse
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Craft Type | Block Prints |
| Saree Length | 5.5 m |
| Set Content | With Blouse |
| Blouse Type | 0.80 |
| Occasion | Party Wear |
| Color | black |
| Fabric | cotton mul mul |
| Brand | dosaya bagru textiles |
size details....
saree..=5.5 m
blouse...= 0.8cm
Additional Information:
- Production Capacity: 100 peice per weak
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic polybag packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dabu Printed Soft Cotton Mulmul Saree
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Craft Type | Block Prints |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Set Content | With Blouse |
| Blouse Type | 0.80 cm |
| Occasion | Party Wear |
| Color | black |
| Fabric | cotton mul mul |
| Brand | dosaya bagru textiles |
size details....
saree..=5.5 m
blouse...= 0.8cm
Additional Information:
- Production Capacity: 100 peice per weak
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic polybag packnig
Yes! I am InterestedRequest A Callback
cotton mul mul dabu saree
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Craft Type | Block Prints |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Set Content | With Blouse |
| Blouse Type | 0.80 cm |
| Occasion | Party Wear |
| Color | in different colours |
| Fabric | cotton mul mul |
| Brand | dosaya bagru textiles |
size details....
saree..=5.5 m
blouse...= 0.8cm
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic polybag packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cotton Mulmul Sarees
Product Price: Rs 600 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Saree Length | 5.5 MTR |
| Blouse Type | Printed blouse |
| Wash Care | Hand washable |
| Occasion | Casual Wear |
| Fabric | Cotton mulmul |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 44 inch Width , 450 grm weight |
Yes! I am InterestedRequest A Callback