- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Khadi Cotton Block Saree
Khadi Cotton Block Saree
Pioneers in the industry, we offer cotton linen saree and kota doria handblock print sarees from India.
Cotton Linen Saree
Product Price: Rs 750 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Saree Fabric | cotton slub |
| Work | hand block print |
| Brand | dosaya bagru textlies |
| Color | indigo blue |
| Make | Hand Made |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Blouse Length | 0.8 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic polybag packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Kota Doria Handblock Print Sarees
Product Price: Rs 1,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | dosaya bagru textiles |
| Color | Red |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Size | 5.5m |
| Pattern | Printed |
| Blouse Length | 0.8mtr |
| Make | Hand Made |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Style Type | hand block print |
| Design Type | buty |
| Country of Origin | Made in India |
And golden zari border in saree
Saree lenght= 5.5 mtr
Blouse lenght= 0.8 mtr
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic polybag packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback