- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Kota Doriya Saree
Kota Doriya Saree
Block Print On Cotton Kota Doria Saree
| Color | Pink |
| Make | Hand Made |
| Pattern | Printed |
| Brand | dosaya bagru textiles |
| Work | Hand Painted |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Size | freesize |
| Blouse Length | 0.8mtr |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic polybag packing
Kota Doriya Sarees
| Brand | Dosaya Bagru Textiles |
| Color | Multicolours |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Size | 5.5 mtr saree lenght |
| Pattern | Printed |
| Blouse Length | 0.8 MTR |
| Make | Hand Made |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Fabric | Kota Doriya |
| Style Type | Discharge Printed |
| Design Type | Flower |
| Technique | Hand Block Print |
| Weight | 400 grm |
| Material | Kota Doriya |
Hand Made ItemIndian Jaipuri Hand block Printed Pure cotton Kota Doria Saree sarees With attached Unstitched Saree Blouse.Contains a Saree and an Unstitched blouseMaterial - pure cotton Kota DoriaPattern - Hand block PrintSaree Length: 5.5 (in metres)Blouse Length: 0.8 (in metres)Washing instruction-:Hand Wash In Cold WaterDo Not BleachLength: Saree: 5.6 Mtr + Blouse: 0.80 MtrIMPORTANT :- Please provide your contact number along with the delivery address as its mandatory to be mentioned on the package while shipping.Ships worldwide from India.* Guaranteed Express Shipping for orders containing 3 or more products *
Hand Block Printed Kota Doria Saree
| Color | yellow |
| Size | 5.5m |
| Pattern | Printed |
| Blouse Length | 0.8mtr |
| Make | Hand Made |
| Brand | dosaya bagru textiles |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
And golden zari border in saree
Saree lenght= 5.5 mtr
Blouse lenght= 0.8 mtr
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plasttic polybag packing
Kota Doria Sarees
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Printed |
| Blouse Length | 0.8mtr |
| Make | Hand Made |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |