- Home
- Ā»
- Our Product Range
- »
- Cotton Mulmul Saree
Cotton Mulmul Saree
Our product range includes a wide range of indigo mulmul cotton sarees and cotton mul mul dabu handblock printed saree.
Indigo Mulmul Cotton Sarees
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Set Content | With Blouse |
| Blouse Type | Printed |
| Wash Care | Handwash |
| Occasion | Formal Wear |
| Color | Blue |
| Fabric | Pure Cotton |
| Blouse Length | 1 mtr |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Make | Hand Made |
| Embellishment | Without Zari |
| Work | Hand Printed |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
cotton mul mul dabu handblock printed saree
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Craft Type | Block Prints |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Set Content | With Blouse |
| Blouse Type | 0.80 cm |
| Occasion | Party Wear |
| Color | in different colours |
| Fabric | cotton mul mul |
| Brand | dosaya bagru textiles |
- exclusive collaction of bagru dabu handblock printed pure cotton mul mul sarees with blouse peice.
- size details....
- saree..=5.5 m
- blouse...= 0.8cm
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: plastic polybag packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback